یکی از سوالات همیشگی در خرید چسب‌ نواری این است که چه چسبی با کمترین هزینه کار مورد نظر را انجام میدهد؟ به طور مثال برای بسته بندی کارتن ۲۰ کیلویی باید از چه چسبی استفاده شود که هم ارزان باشد و هم باز نشود.

به طور کلی کیفیت چسب‌ نواری به سه مورد بستگی دارد.

۱-ضخامت سلفون چسب    ۲-جنس سلفون    ۳-مواد چسب

در اندازه گیری مورد اول مشکل زیادی وجود ندارد زیرا همه چسب‌های نواری با ضخامت مشخصی تولید می‌شوند که در اطلاعات اولیه آن ها ذکر می شود. عموما چسب‌های بسته بندی از ۴۰ تا ۶۰ میکرون می‌باشند که با در نظر گرفتن صحت اطلاعات می توان گفت با ۴۰ میکرون ها کارتن های تا ۱۲ کیلوگرم را می‌توان با اطمینان بسته بندی کرد . با افزایش ضخامت سلفون چسب مقدار توانایی چسب نیز بالا می رود. به طور مثال برای کارتن‌های تا ۲۵ کیلوگرم از چسب ۵۰ میکرون و بیشتر از آن از چسب‌های ۵۵ الی ۶۰ میکرون استفاده کرد.

در مورد جنس سلفون باید دقت خود را افزایش دهید تا بتوانید به چسب مورد نیاز خود برسید. چسب‌های کارتن عبارتند از: چسب‌های کریستال، چسب‌های شفاف، چسب‌های قهوه‌ای و … . در انتخاب خود برای بسته بندی های عمده کالاهای نیمه سنگین سعی کنید از چسب‌های قهوه‌ای استفاده کنید زیرا این چسب با توجه به قیمت مناسب قدرت عالی دارند و تنها به علت رنگی بودن کم استفاده هستند. در رتبه دوم چسب‌های شفاف قرار دارند که فرقی از نظر قدرت با چسب‌های کریستالی ندارند اما به علت زیبایی بصری چسب‌های کریستال نا دیده گرفته می‌شوند.

اما در قدرت چسب قضیه پیچیده تر از ضخامت است زیرا واحد اندازه گیری قابل دسترسی عامیانه ای ندارد اما می‌توانید با داشتن وزن و یک آزمایش کشش ساده به نتایج حدودی برسید. اما نکته مهم درباره انتخاب مواد چسب در موقعیتی است که ما نیاز داریم چسب‌ها مقاومت خود را در دما‌های بسیار بالا یا بسیار پایین حفظ کنند، در این موقعیت باید برای خرید چسب‌های پایه حلال اقدام کنیم که دما‌های زیر صفر یا بالای ۷۰ درجه را تحمل کنند

در کل برای خرید چسب نواری مناسب دقت خود را بر روی ضخامت، نوع سلفون و چسبندگی بگذارید تا بتوانید کم هزینه ترین و کاربردی ترین خرید را انجام دهید.